Competition Results

 
 

BC Summer Open Competition
August 14th to 17th, 2014, Burnaby, BC
Jolie Chiem    Pre Novice Ladies  4th
Alice Chiem   Pre Novice Ladies   9th
Brian Chiem   Juvenile Men         2nd

Canmore Competition
September 19th to 21st, 2014, Canmore Alberta
Paige Nguyen          Pre Juvenile U11  10th
Danielle Stannard     Pre Juvenile U13  2nd
Christopher Hammer Juvenile Men U11 3rd
Alisa Janusczak       Pre Juvenile U13  7th
Kyaira Galea           Juvenile Ladies    13th

Sask Skate / Open Competition
October 3rd to 5th, 2014, Regina Saskatchewan
Paige Nguyen           Pre Juvenile U11        11th
Christopher Hammer  Pre Juvenile Men U11  1st
Maya Krizan            Pre Juvenile U13         8th
Tobiah Wong          Juvenile Men              3rd
Brian Chiem            Pre Novice Men           6th
Jolie Chiem             Pre Novice Ladies        1st
Alice Chiem            Pre Novice Ladies         5th
Grayson Rosen        Junior Men                  1st

Sectional (Provincial) Championships
November 6th to 9th, 2014 Calgary Alberta
Christopher Hammer  Pre Juvenile Men U11 2nd
Maya Krizan            Pre Juvenile U13      18th
Alisa Janusczak        Pre Juvenile U13     19th
Danielle Stannard     Pre Juvenile U13     40th
Tobiah Wong          Juvenile Men          2nd
Kyaira Galea           Juvenile Ladies        13th
Jolie Chiem             Pre Novice Ladies    2nd
Alice Chiem            Pre Novice Ladies     38th
Brian Chiem            Pre Novice Men       4th
Grayson Rosen        Junior Men             1st







2013 Wildrose Competition 

GraysonRosen  1st Novice Mens

Brian Chiem   2nd Juvenile Mens

Tobiah Wong 3rd Juvenile Mens

Christopher Hammer 3rd Pre Juvenile Mens

Jolie Chiem 3rd Pre Novice Ladies

Sarah Baker  1st Junior Silver Ladies

Tara Rudkowsky  4th Junior Silver Ladies

Danielle Stannard  20th Pre-Juvenile Ladies

Kyaira Galea  15th Juvenile Ladies


2012 Royal Glenora Results

Grayson Rosen  Novice Men      1st     89.26

Jolie Chiem Pre Novice Ladies     7th    59.31

Alice Chiem Juvenile U14           4th     23.20

Brain Chiem Pre Juvenile Men U11  1st   20.71

Tobiah Wong Pre Juvenile Men U11 3rd 16.18

 

2012 Sectional Results

Grayson Rosen Novice Men's Champion  1st    96.35

Brian Chiem Pre Juvenile Men U11          3rd   20.00

Tobiah Wong Pre Juvenile Men U11         2nd  21.18

Jolie Chiem Pre Novice Ladies               20th   59.95

Alice Chiem Juvenile Ladies U14            12th  22.32

February 4-5, 2012 Edmonton Region Fun Meet

 Sadie Makokis             2 Introductory Elements

Lauren  Segatto          4th Pre Preliminary Elements

Lauren  Segatto          2nd Pre Preliminary Elements

Edna Bekele                 1st Pre Preliminary Elements

Edna Bekele                 2nd Pre Preliminary Freeskate

Charles Zhang              1st Introductory Elements

William Baker               3rd Introductory Elements

Christopher Hammer      3rd Pre Preliminary Elements

Christopher Hammer      2nd Pre Preliminary Freeskate

Brian Chiem                 1st Preliminary Elements

Brian Chiem                 1st Preliminary Freeskate

Tobiah  Wong               2nd Preliminary Elements

Tobiah  Wong               2nd Preliminary Freeskate

Larissa Zhang               1st Pre Preliminary Freeskate

Larissa Zhang              2nd Pre Preliminary Elements

Jocelyn Hudon              3rd Silver Interpretive

Naomi  Endale              6th Introductory Elements

Halle Mulatu                 1st Junior Bronze Elements

Makda Mulatu              3rd  Junior Bronze Elements

Halle Mulatu                 3rd Junior Bronze Freeskate

Makda Mulatu              5th Junior Bronze Freeskate

 

WINTER GAMES Run-offs, 2011

 Alice Chiem ZONE 6 SR BRONZE LADIES -           1st  -QUALIFIES

Sarah Baker ZONE 5 SR BRONZE LADIES -           1st  -QUALIFIES

Amanda Wan ZONE 6 PRE NOVICE LADIES          7th

Tara Rudkowsky ZONE 7 JR BRONZE                    1st -QUALIFIES  

Alice, Sarah and Tara qualify for the 2012 Alberta Winter Games

 

Drayton Valley Competition Open

November 25,26,27, 2011

 Larissa Zhang               1st Pre Preliminary Elements

Larissa Zhang               1st Pre Preliminary Freeskate

Brian Chiem                 1st Pre Preliminary Mens Elements

Brian Chiem                 1st Pre Preliminary Mens Freeskate

Tobiah Wong               1st Jr. Bronze Mens Elements

Tobiah Wong               2nd Jr. Bronze Mens Freeskate

Alice Chiem                  1st Sr. Bonze Freeksate

Alice Chiem                  2nd Sr. Bronze Elements

Sarah Baker                 1st Sr. Bonze Elements

Sarah Baker                 2nd Sr. Bronze Freeskate

Trynity Anhorn             4th Pre Preliminary Elements

Trynity Anhorn             6th Pre Preliminary Freeskate

Lauren Segatto             3rd Pre Preliminary Freeskate

Lauren Segatto             1st Pre Preliminary Elements

Edna Bekele                 2nd Pre Preliminary Freeskate

Christopher Hammer    1st Introductory Men

William Baker               2nd Introductory Men

Charles Zhang              3rd Introductory Men

Holden Kootenay         5th Introductory Men

Bonnyville Open Competition

Tara Rudkowsky          3rd  Junior Bronze Ladies Freeskate

Sectional Championships

Jolie Chiem     7th Juvenile Ladies

Amanda Wan  42nd Pre Novice Ladies

Grayson Rosen  2nd  Pre Novice Men

Royal Glenoria Competition

October October 14-16th, 2011 

Jolie Chiem       1st  Juvenile Ladies

Grayson Rosen 1st Pre Novice Men

Amanda Won   9th Pre Novice Ladies Flt. 2

BC/YT Summer Skate Competition

August 18 to 21, 2011

Jolie Chiem          17th        Juvenile Ladies

WILDROSE COMPETITION

August 5th to 7th, 2011  Leduc, Alberta

Tara Rudkowsky      12th      Jr Bronze Ladies
Makda Mulatu         8th        Jr Br Ladies
Jolie Chiem             5th        Juvenile Ladies
Halle Mulatu           3rd         Prelim Ladies Flt 3
Brian Chiem            3rd         Pre Prelim Mens
Tobiah Wong          4th         Jr Bronze Mens
Larissa Zhang         1st         Pre Prelim Ladies Flt 3
Alice Chiem            2nd         Sr Bronze Ladies
Sarah Baker           3rd          Sr Br Ladies
Grayson Rosen        2nd         Pre Novice Men)
Amanda Wan          17th        Pre Novice Ladies

WINSPORT COMPETITION

February 18-20, 2011 Calgary, Alberta

Jolie Chiem Juvenile Ladies 4th

Amanda Wan Juvenile Ladies 3rd

Grayson Rosen Pre Novice Men Short 4th

Grayson Rosen Pre Novice Men Long 4th



EDMONTON REGION FUN MEET

February 5th & 6th 2011, Spruce Grove Alberta

Brian Chiem                  Introductory Elements               2st
Brian Chiem                  Introductory Freeskate              1st
Tobiah Wong                 Pre Preliminary Elements           1st
Tobiah Wong                 Pre Preliminary Freeskate          1st
Larissa Zhang               Pre Preliminary Elements           5th
Lasissa Zhang               Pre Preliminary Freeskate          7th
Yasmin Dhanoo             Pre Preliminary Elements           3rd
Yasmin Dhanoo             Pre Preliminary Freeskate          5th
Edna Bekele                  Pre Preliminary Elements           7th
Edna Bekele                  Pre Preliminary Freeskate          5th
Debora Mbanga             Pre Preliminary Elements           3rd
Debora Mbanga             Pre Preliminary Freeskate          6th
Halle Mulatu                   Preliminary Elements                5th
Halle Mulatu                   Preliminary Freeskate               3rd
Sabrina Gebreyesus        Preliminary Elements                2nd
Sabrina Gebreyesus        Preliminary Freeskate              6th
Emma Halabi                  Junior Bronze Elements            4th
Emma  Halabi                 Junior Bronze Freeskate           5th
Sarah Baker                   Junior Bronze Elements            4th
Sarah Baker                   Junior Bronze Freeskate           4th
Makda Mulatu                 Junior Bronze Elements            7th
Makda Mulatu                 Junior Bronze Freeskate           2nd
Alice Chiem                    Junior Bronze Elements           1st
Alice Chiem                    Junior Bronze Freeskate           3rd
Amanda Wan                 Senior Bronze Elements            1st
Amanda Wan                 Senior Bronze Freeskate           7th



PROVINCIAL MEDALISTS / CHAMPIONS / WESTERN CHALLENGE / NATIONAL

STARSKATE 2011 SENIOR BRONZE LADIES CHAMPION

Amanda Wan

STARSKATE 2011 PRE-PRELIMINARY 9 AND UNDER MENS CHAMPION   

Tobiah Wong

WESTERN CHALLENGE 2011 COMPETITOR      

Grayson Rosen                                                                                                                                                   

SECTIONAL 2011 PRE-JUVENILE LADIES SILVER MEDALIST 

Jolie Chiem

SECTIONAL 2009 JUVENILE MENS CHAMPION
Grayson Rosen

SECTIONAL 2008 PRE-JUVENILE MENS CHAMPION
Grayson Rosen

STARSkATE 2007 PRELIMINARY LADIES ALBERTA CHAMPION 
Ashley Hudon

STARSkATE 2007 PRE-PRELIMINARY MEN'S ALBERTA CHAMPION  
Grayson Rosen









2013 Wildrose Competition 

GraysonRosen  1st Novice Mens

Brian Chiem   2nd Juvenile Mens

Tobiah Wong 3rd Juvenile Mens

Christopher Hammer 3rd Pre Juvenile Mens

Jolie Chiem 3rd Pre Novice Ladies

Sarah Baker  1st Junior Silver Ladies

Tara Rudkowsky  4th Junior Silver Ladies

Danielle Stannard  20th Pre-Juvenile Ladies

Kyaira Galea  15th Juvenile Ladies


2012 Royal Glenora Results

Grayson Rosen  Novice Men      1st     89.26

Jolie Chiem Pre Novice Ladies     7th    59.31

Alice Chiem Juvenile U14           4th     23.20

Brain Chiem Pre Juvenile Men U11  1st   20.71

Tobiah Wong Pre Juvenile Men U11 3rd 16.18

 

2012 Sectional Results

Grayson Rosen Novice Men's Champion  1st    96.35

Brian Chiem Pre Juvenile Men U11          3rd   20.00

Tobiah Wong Pre Juvenile Men U11         2nd  21.18

Jolie Chiem Pre Novice Ladies               20th   59.95

Alice Chiem Juvenile Ladies U14            12th  22.32

February 4-5, 2012 Edmonton Region Fun Meet

 Sadie Makokis             2 Introductory Elements

Lauren  Segatto          4th Pre Preliminary Elements

Lauren  Segatto          2nd Pre Preliminary Elements

Edna Bekele                 1st Pre Preliminary Elements

Edna Bekele                 2nd Pre Preliminary Freeskate

Charles Zhang              1st Introductory Elements

William Baker               3rd Introductory Elements

Christopher Hammer      3rd Pre Preliminary Elements

Christopher Hammer      2nd Pre Preliminary Freeskate

Brian Chiem                 1st Preliminary Elements

Brian Chiem                 1st Preliminary Freeskate

Tobiah  Wong               2nd Preliminary Elements

Tobiah  Wong               2nd Preliminary Freeskate

Larissa Zhang               1st Pre Preliminary Freeskate

Larissa Zhang              2nd Pre Preliminary Elements

Jocelyn Hudon              3rd Silver Interpretive

Naomi  Endale              6th Introductory Elements

Halle Mulatu                 1st Junior Bronze Elements

Makda Mulatu              3rd  Junior Bronze Elements

Halle Mulatu                 3rd Junior Bronze Freeskate

Makda Mulatu              5th Junior Bronze Freeskate

 

WINTER GAMES Run-offs, 2011

 Alice Chiem ZONE 6 SR BRONZE LADIES -           1st  -QUALIFIES

Sarah Baker ZONE 5 SR BRONZE LADIES -           1st  -QUALIFIES

Amanda Wan ZONE 6 PRE NOVICE LADIES          7th

Tara Rudkowsky ZONE 7 JR BRONZE                    1st -QUALIFIES  

Alice, Sarah and Tara qualify for the 2012 Alberta Winter Games

 

Drayton Valley Competition Open

November 25,26,27, 2011

 Larissa Zhang               1st Pre Preliminary Elements

Larissa Zhang               1st Pre Preliminary Freeskate

Brian Chiem                 1st Pre Preliminary Mens Elements

Brian Chiem                 1st Pre Preliminary Mens Freeskate

Tobiah Wong               1st Jr. Bronze Mens Elements

Tobiah Wong               2nd Jr. Bronze Mens Freeskate

Alice Chiem                  1st Sr. Bonze Freeksate

Alice Chiem                  2nd Sr. Bronze Elements

Sarah Baker                 1st Sr. Bonze Elements

Sarah Baker                 2nd Sr. Bronze Freeskate

Trynity Anhorn             4th Pre Preliminary Elements

Trynity Anhorn             6th Pre Preliminary Freeskate

Lauren Segatto             3rd Pre Preliminary Freeskate

Lauren Segatto             1st Pre Preliminary Elements

Edna Bekele                 2nd Pre Preliminary Freeskate

Christopher Hammer    1st Introductory Men

William Baker               2nd Introductory Men

Charles Zhang              3rd Introductory Men

Holden Kootenay         5th Introductory Men

Bonnyville Open Competition

Tara Rudkowsky          3rd  Junior Bronze Ladies Freeskate

Sectional Championships

Jolie Chiem     7th Juvenile Ladies

Amanda Wan  42nd Pre Novice Ladies

Grayson Rosen  2nd  Pre Novice Men

Royal Glenoria Competition

October October 14-16th, 2011 

Jolie Chiem       1st  Juvenile Ladies

Grayson Rosen 1st Pre Novice Men

Amanda Won   9th Pre Novice Ladies Flt. 2

BC/YT Summer Skate Competition

August 18 to 21, 2011

Jolie Chiem          17th        Juvenile Ladies

WILDROSE COMPETITION

August 5th to 7th, 2011  Leduc, Alberta

Tara Rudkowsky      12th      Jr Bronze Ladies
Makda Mulatu         8th        Jr Br Ladies
Jolie Chiem             5th        Juvenile Ladies
Halle Mulatu           3rd         Prelim Ladies Flt 3
Brian Chiem            3rd         Pre Prelim Mens
Tobiah Wong          4th         Jr Bronze Mens
Larissa Zhang         1st         Pre Prelim Ladies Flt 3
Alice Chiem            2nd         Sr Bronze Ladies
Sarah Baker           3rd          Sr Br Ladies
Grayson Rosen        2nd         Pre Novice Men)
Amanda Wan          17th        Pre Novice Ladies

WINSPORT COMPETITION

February 18-20, 2011 Calgary, Alberta

Jolie Chiem Juvenile Ladies 4th

Amanda Wan Juvenile Ladies 3rd

Grayson Rosen Pre Novice Men Short 4th

Grayson Rosen Pre Novice Men Long 4th



EDMONTON REGION FUN MEET

February 5th & 6th 2011, Spruce Grove Alberta

Brian Chiem                  Introductory Elements               2st
Brian Chiem                  Introductory Freeskate              1st
Tobiah Wong                 Pre Preliminary Elements           1st
Tobiah Wong                 Pre Preliminary Freeskate          1st
Larissa Zhang               Pre Preliminary Elements           5th
Lasissa Zhang               Pre Preliminary Freeskate          7th
Yasmin Dhanoo             Pre Preliminary Elements           3rd
Yasmin Dhanoo             Pre Preliminary Freeskate          5th
Edna Bekele                  Pre Preliminary Elements           7th
Edna Bekele                  Pre Preliminary Freeskate          5th
Debora Mbanga             Pre Preliminary Elements           3rd
Debora Mbanga             Pre Preliminary Freeskate          6th
Halle Mulatu                   Preliminary Elements                5th
Halle Mulatu                   Preliminary Freeskate               3rd
Sabrina Gebreyesus        Preliminary Elements                2nd
Sabrina Gebreyesus        Preliminary Freeskate              6th
Emma Halabi                  Junior Bronze Elements            4th
Emma  Halabi                 Junior Bronze Freeskate           5th
Sarah Baker                   Junior Bronze Elements            4th
Sarah Baker                   Junior Bronze Freeskate           4th
Makda Mulatu                 Junior Bronze Elements            7th
Makda Mulatu                 Junior Bronze Freeskate           2nd
Alice Chiem                    Junior Bronze Elements           1st
Alice Chiem                    Junior Bronze Freeskate           3rd
Amanda Wan                 Senior Bronze Elements            1st
Amanda Wan                 Senior Bronze Freeskate           7th



PROVINCIAL MEDALISTS / CHAMPIONS / WESTERN CHALLENGE / NATIONAL

STARSKATE 2011 SENIOR BRONZE LADIES CHAMPION

Amanda Wan

STARSKATE 2011 PRE-PRELIMINARY 9 AND UNDER MENS CHAMPION   

Tobiah Wong

WESTERN CHALLENGE 2011 COMPETITOR      

Grayson Rosen                                                                                                                                                   

SECTIONAL 2011 PRE-JUVENILE LADIES SILVER MEDALIST 

Jolie Chiem

SECTIONAL 2009 JUVENILE MENS CHAMPION
Grayson Rosen

SECTIONAL 2008 PRE-JUVENILE MENS CHAMPION
Grayson Rosen

STARSkATE 2007 PRELIMINARY LADIES ALBERTA CHAMPION 
Ashley Hudon

STARSkATE 2007 PRE-PRELIMINARY MEN'S ALBERTA CHAMPION  
Grayson Rosen

Fliteway Figure Skating Club Office phone number: (780) 472-1810
Mailing address: Box 31072, Edmonton, AB, T5Z-3P3
Office location: Castle Downs Arena, 11520-153 Ave., Edmonton, AB
Email: hammerclyde@gmail.com


www.rampinteractive.com